Możliwości inwestycyjne

Poznań dla inwestorów

Poznań to rynek stabilnego najmu, a nie szybkich wzrostów: ceny transakcyjne rosną umiarkowanie, popyt tworzą studenci i specjaliści, a bezrobocie należy do najniższych w Polsce.

Rynek nieruchomości

Średnia cena transakcyjna m² wg NBP za II kw. 2026: rynek wtórny 10 891 zł, pierwotny 12 766 zł. Rok do roku (II kw. 2025 → II kw. 2026) wtórny +4,0%, pierwotny +2,3%. Wzrost nie jest gwarantowany: w II kw. 2025 rynek wtórny był o 2,0% tańszy niż rok wcześniej.

Rentowność najmu

Kawalerka: ok. 2 110 zł/mies., 2 pokoje (40–59 m²): ok. 2 700 zł (Otodom, czerwiec 2026, bez czynszu i mediów). Nasze wyliczenie: kawalerka 30 m² za ~360 000 zł daje ok. 7% brutto, 2 pokoje 50 m² po cenie NBP (~545 000 zł) — ok. 6%. Po ryczałcie 8,5%, pustostanie i remontach zostaje zwykle 4–5% netto.

Rynek pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Poznaniu: 1,4% na koniec grudnia 2025 (GUS; Polska — 5,7%). Według Urzędu Miasta Poznania w mieście studiuje ponad 100 000 osób — to stały popyt na najem.

Inwestycje w Poznaniu w liczbach
Inwestycje w Poznaniu w liczbach
Inwestycje w Poznaniu w liczbach

Inwestycje w Poznaniu w liczbach

Poznań to rynek stabilnego najmu, a nie szybkich wzrostów: ceny transakcyjne rosną umiarkowanie, popyt tworzą studenci i specjaliści, a bezrobocie należy do najniższych w Polsce.

Wzrost cen:

+4,0% r/r (rynek wtórny, NBP, II kw. 2026)

Rentowność:

~6–7% brutto, 4–5% netto (nasze wyliczenie)

Cena m²:

10 891 zł wtórny / 12 766 zł pierwotny (NBP, II kw. 2026)

Najem kawalerki:

~2 110 zł/mies. (Otodom, czerwiec 2026)

Studenci:

100 000+ (Urząd Miasta Poznania)

Bezrobocie:

1,4% (GUS, grudzień 2025)

Według NBP w II kw. 2026 średnia cena transakcyjna w Poznaniu wyniosła 10 891 zł/m² na rynku wtórnym i 12 766 zł/m² na pierwotnym; rok do roku to +4,0% i +2,3%. Kawalerka wynajmuje się za ok. 2 110 zł/mies., 2 pokoje — za 2 700 zł (Otodom, czerwiec 2026, bez czynszu i mediów). Daje to ok. 6–7% brutto i 4–5% netto po ryczałcie 8,5% i pustostanie — to nasze wyliczenie na średnich cenach, a nie obietnica rentowności konkretnego lokalu. Bezrobocie 1,4% (GUS, grudzień 2025) i ponad 100 000 studentów podtrzymują popyt na najem. Liczby aktualizujemy po każdym kwartalnym raporcie NBP.

"Poznań to nie rynek szybkich wzrostów, tylko stabilnego najmu: rentowność liczymy dla konkretnego mieszkania, a nie ze średnich."

% wzrost cen r/r, rynek wtórny (NBP)
4

% wzrost cen r/r, rynek wtórny (NBP)

% rentowność brutto kawalerki (wyliczenie)
7

% rentowność brutto kawalerki (wyliczenie)

Tys. zł za m², rynek wtórny (NBP, II kw. 2026)
10.9

Tys. zł za m², rynek wtórny (NBP, II kw. 2026)

Tys. studentów (UM Poznań)
100

Tys. studentów (UM Poznań)

Plusy

Zalety inwestowania

Rosnący rynek
Ceny transakcyjne r/r: +4,0% na rynku wtórnym i +2,3% na pierwotnym (NBP, II kw. 2026 do II kw. 2025). Wzrost umiarkowany, bez przegrzania.
Rynek studencki
Ponad 100 000 studentów (UM Poznań) zapewnia popyt na kawalerki i pokoje. Kawalerka wynajmuje się za ok. 2 110 zł/mies. (Otodom, czerwiec 2026) — ok. 7% brutto przy zakupie za ~360 000 zł.
Cena wejścia
Mieszkanie 50 m² po średniej cenie transakcyjnej z rynku wtórnego (10 891 zł/m², NBP, II kw. 2026) — ok. 545 000 zł bez PCC i notariusza. Nowe mieszkanie tej wielkości — ok. 640 000 zł z VAT.
Ryzyka i specyfika

Co trzeba uwzględnić

Podatki
Podatek od nieruchomości w Poznaniu w 2026 to 1,25 zł/m² rocznie, nie procent od wartości: za 50 m² daje to 62,50 zł. Najem: od 2023 r. najem prywatny rozlicza się wyłącznie ryczałtem — 8,5% przychodu do 100 000 zł rocznie i 12,5% od nadwyżki, bez odliczania kosztów. VAT: 8% u dewelopera dla lokali do 150 m² i domów do 300 m², powyżej limitu — 23%. Cel zakupu nie zmienia stawki. Kupujesz jako cudzoziemiec? Ulgi i PIT-39: podatki i opłaty.
Zarządzanie
Zarządzanie z zagranicy jest trudne. Firmy zarządzające: 5-10% czynszu.
Ryzyka
Sezonowość najmu studenckiego, koszty remontów i konkurencja.
Inwestycje

Polecamy

Masz pytania?

Pomogę znaleźć dobre inwestycje w Poznaniu